16.4.11

Fatso Jetson

"Cactus Juice"
W latach 80 i 90, w słonecznej Kalifornii nastąpił przełom muzyki rockowej. Punk rock stworzył jedne z najdoskonalszych formacji i ukierunkował styl jednej z najcięższych odmian rocka w historii muzyki.
Punk Rock w latach 80 stał się sposobem życia także i w Palm Desert.  Zespoły takie  jak,’ JFA’, ‘Black Flag’, ‘Dead Kennedys’, ‘Circle Jerks’ czy ‘Scream’  zmieniły podejście do muzyki. Punk Rock stał się nie tylko szybkim riffowym graniem. Wpływy takich zespołów jak ‘Black Sabbath’, ‘Blue Oyster Cult’, ‘Groundhogs’, czy nawet sam ‘Hendrix’ okazały się równie ważne w samym punk rocku. Muzyka nabrała również ciężkości, powolnych riffów jak i samej psychodelii. Zaczęto eksperymentować z brzmieniem jak i stylami muzycznymi.
Z takim właśnie światem ocierali się muzycy z Palm Desert i okolic którzy na pustyni lub okolicznych basenach Skateboardowych urządzali pod gołym niebem Jamy, znane jako Generator Party. Muzyka ciężka, przesterowana do granic możliwości, uciekająca gdzieś w przestrzeń stworzyła niesamowitą atmosferę tych imprez. Właśnie tak też doszło do pierwszych prób ‘Fatso Jetson’, gdzie muzycy takich zespołów jak Kyuss, Solarfest, Unsound, Wool, wspólnie urządzali podniebne koncerty. W roku 1994 kiedy Kyuss zdążył osiągnąć już sukces i rozsławić pustynne granie powstaje ‘Fatso Jetson’.  Założycielami zespołu są : Mario ‘Boomer’ Lalli [ex- Across The River. Yawning Man] – Gitara i wokal, jego brat Larry Lalli – Bass, a także przyjaciel ze sceny Palm Desert  Tonny Tornay – Perkusja.


Wówczas mocno znacząca była wytwórnia płytowa ‘SST Records’ założona przez gitarzystę 'Black Flag', Grega Ginna. Już od lat 80-tych ‘SST Records’ skupiła  wielu muzyków ze sceny alternatywnej takich jak ‘Minuteman’, ‘Husker Du’, ‘Black Flag’, ‘Meat Puppets’, ‘Bad Brains’, ‘Saint Vitus’ czy nawet ‘Soundgarden’. Z inicjatywy Grega Ginna (z którym Mario Lalli już za czasów ‘Across The River’ współpracował) wychodzi w 1995 roku debiutancka płyta ‘Fatso Jetson’. 
Album ‘Stinky Little Gods’ okazał się niesamowicie pasującą płytą do stylu SST’. Czuć na niej mocny wpływ tego co wytwórnia prezentowała już od lat. Styl ‘ Fatso Jetson’ jednak już od pierwszej płyty jest bardzo charakterystyczny i nie dający zamknąć się pod jednym szyldem bowiem dostajemy tu niesamowitą mieszankę muzyki alternatywnej. ‘ Stinky Little Gods’ to kontynuacja tak ‘Across The River’ jak i stylu ‘Yawning Man’-a . Tak jak dawniej mamy dużo energicznego grania od spokojnego Bluesa, Country, Hard Rocka by za chwilę rozpętały się Punkowe rytmy szalenie pomieszane z Jazzem czy Surf Rockiem. Całość jednak to w pełnej formie styl ‘Fatso Jetson’ w którym czuć Kalifornijskie powietrze, pustynie, czy Surferskie szaleństwo. W albumie możemy także odnaleźć drogę jaką obrał band. Jest to zdecydowanie muzyka dla koneserów dziwnych dzwięków, nie stroniących od sięgania po różne style dobrej muzyki. W albumie ‘Stinky Little Gods’ nie ma przypadkowości, wszystkie dźwięki są przemyślane. Struktura pomieszania styli jest tu zamierzona i niesamowicie łączy się i wypełnia. Wówczas także Mario Lalli tworzy Jazzowo-Noiseowy twór pod szyldem ‘Sort Of Quartet’, który jest lustrzanym odbiciem wielu utworów z albumu’ Stinky Little Gods’, i pełni jak gdyby dopełnienie twórczości ‘Fatso Jetson’ z roku 1995.

coming soon....


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz